AVUKAT GİRİŞİ

2019 Yılı Farazi Dava Çalışması Ceza Bölümü Olayı

 

Ahmet Adem hakkında Bursa Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderilen bir e-mail'de Ahmet Adem'e ait 34 YAV 34 plakalı araçta yüklü miktarda uyuşturucu bulunduğu ihbarında bulunulmuştur. Gelen bu e-mail üzerine polis ekipleri harekete geçmiş ve 34 YAV 34 plakalı araç tüm ekiplere telsizden anons olarak geçilmiştir. Ahmet Adem; 34 YAV 34 plakalı araç ile İnegöl ilçesi girişinde rutin olarak evrak kontrolü yapılan polislerce durdurulmuştur. Aracında arama yapılacağı söylenmiş ve gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında 07.11.2018 tarihinde kolluk amirinin emriyle arama yapılmıştır. Bu aramada araçta uyuşturucu madde bulunamamış fakat; aracın bagajında bulunan dizüstü bilgisayara el konulmuştur. El koyma işlemi 24 saat içinde yetkili hakim tarafından onaylanmıştır. El konulan bilgisayar üzerinde yapılan kriminal incelemede birtakım silahlardan ve hiyerarşik bir yapılanmadan bahsedilen yasadışı suç örgütü COSX örgütüne ait olduğu düşünülen örgütsel doküman olduğu değerlendirilen yazışmalar bulunmuştur. Bu aramanın icrası sırasında aracın bagaj kilidi kırılmıştır. Bu arama sonrasında 07.11.2018 tarihinde Ahmet Adem gözaltına alınmış; 09.11.2018 tarihinde Sulh Ceza Hakimliği'nin önüne çıkarılmış ve CMK md. 100 ve devamı uyarınca tutuklanmıştır.

24.10.2018 günü saat 22:50 sularında Erdal Bakkal, Mecnun Aşık ve İskender Aşık Bursa ili Osmangazi ilçesi Atatürk caddesinde yürümekte olan İsmail Abioğlu'nu zorla arabalarına bindirmek isterken tekme tokat dövmeye başlamışlardır. İsmail Abioğlu, bir an için ellerinden kurtularak kaçmaya başlamış olup Erdal Bakkal ve Mecnun Aşık İsmail Abioğlu'nun peşinden koşarken, Yavuz Kamiloğlu'nun kullandığı 16 YVZ 9999 plakalı aracın kendilerine doğru geldiğini gören Erdal Bakkal, İsmail Abioğlu'nu aracın önüne iterek Yavuz Kamiloğlu'nun ona çarpmasına ve ağır şekilde yaralanmasına sebep olmuştur. İsmail Abioğlu'nun ağır şekilde yaralandığını gören Erdal Bakkal, Mecnun Aşık ve İskender Aşık olay yerinden hemen kaçmışlardır. Olay yerine hemen polis ekipleri ve ambulans gelmiş ve sonrasında yapılan incelemede araç sürücüsü Yavuz Kamiloğlu'nun 1,39 promil alkollü olduğunu tespit edilmiştir. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan İsmail Abioğlu 3 ay yoğun bakımda kalmış ve hayatını kaybetmiştir.

Edip Uslu hakkında başka bir soruşturma kapsamında suç örgütüne üye olma ve yağma suçlarından 20.09.2018 tarihinde Bahar Mah. Toki Konutları, C4 Blok K:8 D:153 Osmangazi Bursa adresindeki ikametinde yapılan aramada; borçlusu Serhan Kartal olan 10.02.2017 düzenleme 15.03.2018 ödeme (vade) tarihli 18.000,00-TL bedelli Merve Tozak emrine düzenlenmiş ve arkasında Merve Tozak'ın cirosu bulunan senet ele geçirilmiştir. Yapılan araştırmada Serhan Kartal'ın, 16 yaşındaki Taylan Tozak'a harici satışla araç sattığı, bedelinin bir miktarını peşin aldığı, kalan için de senet aldığı; Taylan Tozak'ın borcunu ödemeyince sattığı aracı geri aldığı ve karşılığında 18.000,00-TL'lik senet verdiği anlaşılmıştır. Taylan Tozak'ın annesi olan Merve Tozak 10.02.2018 tarihinde telefonda Serhan Kartal'a "…ya bana parayı verirsin ya da senin senedini mafyaya veririm…" demiştir. Bu görüşmeden sonar Edip Uslu ve Mehmet Uslanmaz 12.02.2018 tarihinde saat 23:00 sıralarında Serhan Kartal'ın evine gitmişlerdir. Edip Uslu Serhan Kartal'a “…kapında duran BMW'yi bize ver, sana senedini verelim senet bende…" demiştir. Serhan Kartal; bu şahıslara "…hayır siz benim muhatabım değilsiniz…" dedikten sonra Edip Uslu mafya olarak bilinen Halil Ülker isimli şahsın kendisini dağa kaldıracağını, evini başına yıkacağını, kendisini rahat bırakmayacaklarını söylemiştir. Serhan Kartal; Edip Uslu ve Mehmet Uslanmaz yanındayken Merve Tozak'ı aramış ve senedini neden mafyaya verdiğini sormuştur. Merve Tozak'ın kendisine "…ben hallederim, telefonu Edip'e ver…" demesinden sonra Merve Tozak'ın telefonda Edip Uslu ile konuşmasını müteakip Edip Uslu elinde silahla Serhan Kartal'a “…ya bu senedi şimdi ödersin ya da senedi ödeyene kadar arabana el koyuyoruz…” diyerek arabasının anahtarını alıp Serhan Kartal'ı evdeki sandalyeye bağlayıp bırakmışlardır.

Şeref Arlı; internet üzerinden satış yapan bir giyim firmasından kazak satın almış ve siparişi kendisine kargo ile ulaştırılmıştır. Kargo ile gönderilen ürünün üzerinde mağazalarda güvenlik nedeniyle takılı bulunan ve alarm sistemini harekete geçiren parçanın takılı olduğunu gören Şeref Arlı kazağa zarar vermeden bu parçayı çıkarabilmek için araştırma yapmış ve bu parçayı sökmek için kullanılan ürünün de internette satıldığını görmüştür. İlgili parçayı da internet üzerinden satın alan Şeref Arlı kazaktaki alarm uyarıcı parçayı çıkarmıştır. Satın aldığı şeyin herhangi bir mağazadaki bir üründe kullanılabilip kullanılamadığını merak eden Şeref Arlı Kalite Giyim A.Ş. şirketinin Bursa'daki bir AVM'de bulunan mağazasına giderek 5 adet tişört ile birlikte soyunma kabinine girmiştir. Şeref Arlı kabinde yaptığı denemede elinde bulunan alet ile tüm tişörtlerdeki alarm uyarıcı parçaları sökebildiğini görüp tişörtleri bırakarak kabinden çıkmıştır. O esanada kabinden sesler geldiğini duyan işyeri çalışanı Hale Toprak mağaza müdürü Ömer Şentürk'ü bilgilendirmiş ve Şeref Arlı'yı mağaza içinde durdurmuşlardır. Ömer Şentürk'ün Şeref Arlı üzerinde yaptığı aramada alarm uyarıcı parçayı söken alet tespit edilmiş ve Şeref Arlı'dan polis gelene kadar mağazadan ayrılmaması istenilmiştir. Şeref Arlı mağazadan çıkmak isteyince Ömer Şentürk ve o sırada mağazada alışveriş için bulunan ve yıllık iznini kullandığı dönemde İstanbul'dan tatile gelmiş olan trafik polisi Tuna Coşkun Şeref Arlı'yı kollarından tutarak mağaza içerisindeki odaya kilitlemişlerdir.