AVUKAT GİRİŞİ

Kirazlıyayla'da maden için verilen “ÇED olumlu” kararının iptal davasında 4 saat duruşma

Bursa'nın Yenişehir İlçesi'ne bağlı Kirazlıyayla Köyü'nde Lübnan sermayeli Meyra Madencilik tarafından yapılmak istenen maden zenginleştirme ve atık havuzu inşaatı için verilen “ÇED olumlu” kararının iptali istemiyle Bursa 1. İdare Mahkemesi'nde açılan davanın duruşması 4 saat sürdü.

Duruşmada, davacı köylülerin lehine olan ancak yürütmenin durdurulması kararı verilmesini sağlamayan bilirkişi raporuna vurgu yapan Bursa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av. Eralp Atabek, uzman görüşü alınmasını istedi. Davalı avukatlarının itirazı üzerine mahkeme heyeti de karşı çıkınca Atabek, sunumu kendisinin yapmak istediğini, takıldığı yerlerde Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy'a soru sormak istediğini söyleyince mahkeme talebi kabul etti. Atabek açıklamalarını yaparken Prof. Aksoy'un da görüşlerine başvurdu. Kirazlıyayla Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Nedim Kekeç de köyünün doğal yapısını ve madene neden karşı çıktıklarını anlattı.

Mahkeme, davalı idarenin temsilcilerini de dinledikten sonra duruşma ertelendi. Duruşmaya katılanlar, pandemi nedeniyle salonuna alınmayan köylülerle adliye binası önünde buluştu ve basın açıklaması yapıldı.

İlgili Fotoğraflar