AVUKAT GİRİŞİ

Cumhurbaşkanlığı korumalarınca işkence yapılan Av. Sertuğ Sürenoğlu'na ev hapsinde ziyaret

Av. Sürenoğlu'nun ev hapsi kararı kaldırıldı, sorumluların takibine devam


İstanbul'un göbeğinde onlarca yurttaşın gözü önünde işkenceye uğrayan, bunu örtbas etmek için de işkencecilerce tutulan gerçeğe aykırı tutanakla hakkında soruşturma açılarak hakkında adli kontrol kararı verilen ve 32 gün ev hapsinde tutulan Av. Sertuğ Sürenoğlu özgürlüğüne kavuştu.

Bilirkişi raporu ile işlenen suçun faili değil mağduru olduğu açıkça ortaya çıkan Av. Sertuğ Sürenoğlu hakkında Adalet Bakanlığı soruşturmaya izin vermedi ve dosya kapandı.

Sürenoğlu, 13 Nisan 2019 Cumartesi akşamı İstanbul Çırağan Sarayı'nda yapılan düğünden ötürü yolların trafiğe kapatılmasını eleştirmesi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı korumalarının işkencesine maruz kalmış, buna rağmen gerçek dışı bir tutanakla tutuklama talebiyle Cumhuriyet Savcılığı'na sevkedilmiş ve hakkında ev hapsi kararı verilmişti. Sürenoğlu, ev hapsinde bulunduğu İstanbul Şişli'deki evinde yalnız kalmadı. Meslektaşları ve baro başkanları destek ziyaretine gitti.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun da Sürenoğlu'nu, yönetim kurulu üyesi Av. İlker Yılmaz ve İstanbul Barosu avukatlarından Kemal Aytaç ile birlikte 14 Mayıs tarihinde ziyaret etti. Altun ziyarette, “Sadece bir düğün nedeniyle yolların trafiğe kapatılarak vatandaşların seyahat özgürlüğünü engellemesine bir vatandaş olarak, bir avukat olarak serzenişte bulunmanız nedeniyle önce hakarete uğradınız, sonra özgürlüğünüz kısıtlandı. Devletin, Cumhurbaşkanı korumalarına tahsis edilen, hepimizin vergileriyle alınmış olan yüksek donanımlı iri cüsseli araca bindirildiniz. Yine maaşlarını milletimizin vergilerinden alan polis üniforması giymiş, polis unvanı taşıyan cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından tehdit edildiniz, saldırıya uğradınız. Bunları, pek çok duyarlı vatandaşımızın cep telefonlarıyla çektiği görüntülerde gördük. Elbette şiddetin haklı bir tarafı olamaz. Biz avukatlar olarak failleri, şüphelileri, mağdurları anlamaya çalışırız. Ama burada kolluk gücünün anlaşılabilir, tolere edilebilir veya tahrik nedeniyle indirime uğrayabilir bir hal ve hareketi olmadığını tüm çıplaklığıyla gördük. Size yapılan muamele tam tabiriyle işkencedir. Hürriyetinizin kısıtlanmasıdır.

Olanlardan sonra sorumlular hakkında soruşturma açılır, gerek sizden gerek kamuoyundan özür dilenir diye beklerken maalesef gerçekleşmedi. Tam aksine hakkınızda soruşturma açıldı, tutuklama talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildiniz. Burada hakim için belki bir parantez açacağız. Kötünü iyisi. Tutuklanmaması gereken insanların, aydınların, düşünürlerin, avukatların sırf baktıkları davalarla özdeşleştirilerek tutuklandığını, mahkum edildiğini de gördük ülkemizde... Maazallah başınıza böyle bir şey de gelebilirdi. Savcının tutuklama talebi karşısında ev hapsi kararı vermesini cesurca davranış olarak gördük. Hukuki görmedik ama vicdani bir karar olarak gördük. Çünkü hukuki olan savcının bu talebini n geri çevrilmesi ve serbest bırakılmanızdı.

Hukukta kalan küçücük kırıntılardan beklediğimiz, adaletin geç de olsa tecelli etmesi ve özgürlüğünüze bir an önce kavuşmanız. Elbette gerçek sorumlular hakkında soruşturma açılarak görevden el çektirilmeleri… Sizin şahsınızda 126 bin avukat bugün ev hapsinde. Bizim ziyaretimiz de bireysel bir ziyaret değildir. Baro başkanları olarak yanınızdayız. Çünkü yarın bu ceberrut devlet anlayışı, bu kolluk şiddeti bizi de sarmalayabilir. İlle kolluktan gelmesine gerek yok, sokaktaki terör, şehir magandalarınca avukata yönelik saldırılar artarak devam edebilir.”

Altun, ev hapsi sırasında okuması dileğiyle Bursa Barosu yayını olan “Muktedirlerle Dans: Cargill” kitabından hediye etti.

EV HAPSİ KARARI KALDIRILDI

Av. Sertuğ Sürenoğlu hakkındaki ev hapsi kararı, 16 Mayıs 2019 günü kaldırıldı. Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun kararın kaldırılması üzerine yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Meslektaşımıza, ailesine ve tüm hukuk camiasına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Tüm bu hukuki süreçte dosyanın takibini bir an için bırakmayan İstanbul Barosu Başkanı Sayın Mehmet Durakoğlu ve Avukat Hakları Merkezi'ndeki meslektaşlarımıza, TBB Başkanımız Sayın Metin Feyzioğlu'na, istisnasız bütün baro başkanlarıma, duyarlı meslektaşlarımız ve elbette yurttaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Ama işimiz bitmedi ve meslektaşımıza karşı işkence, hürriyeti tahdit, evrakta sahtecilik ve görevi kötüye kullanma suçlarını işleyenler hakkındaki soruşturmanın gereği yapılıncaya kadar meslektaşımızın yanında mücadeleye devam edeceğiz” dedi.