AVUKAT GİRİŞİ

Beli kırılan Avukat Zeycan Balcı davası 3 yıl sonra görülmeye başlandı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Avukat Zeycan Balcı'nın belini kıran polis Murat A., 3 yıl sonra bugün ilk kez İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıktı.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Sayman Av. Aslı Evke Yetkin ve Avukat Hakları Merkezi üyesi avukatlarla, İstanbul Barosu başta olmak üzere çok sayıda baro başkanı ve temsilcileriyle 100'e yakın avukatın izlediği duruşmada sanık polis Murat A. olay sırasında Zeycan Balcı'yı darp etmediğini öne sürerek, “Biz olay yerine tedbir amaçlı gittik. Biz gittiğimizde müdahale bitmişti” dedi.

Avukat Balcı ise davaya katılmak istediğini ve sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi. Duruşma salonu önünde beklediği sırada sanığın gizlice salona alındığını aktaran Balcı, “Onun değil benim korunmam gerekir” dedi. Hakim, Avukat Balcı'ya müdahale etmek istedi. Balcı ise, “Sanık, savunmasında bağırıp durdu. Ona müdahale etmediniz. Gerçekten insaf diyorum” diye konuştu. Türkiye'de ilk kez basının gözleri önünde bir avukatın belinin kırıldığını aktaran Balcı, “Bana ayağıyla vuran karşınızdaki polis. Ne yazık ki emri verenlerin de olması gerekirdi. Ancak değiller” diye konuştu.

Bursa Barosu'nun davaya katılma talebinin reddedildiği duruşmada, görevsizlik talebinin bir sonraki celsede değerlendirilmesine karar verildi. Katılan tanıklarının gelecek celse dinlenmesine ve olayla ilgili görüntüler ile sanık polisin fotoğrafı üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmak üzere dosyanın Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Başkanlığı'na gönderilmesine karar verilerek duruşma 13 Nisan 2020 tarihine ertelendi.

İlgili Fotoğraflar