AVUKAT GİRİŞİ

Altun, Mersin'de ‘Stajyerlikten Başkanlığa Mücadele Mesleği Avukatlık' panelinde konuştu


Mersin Barosu'nun 2019-2020 Staj Eğitim Dönemi açılışı, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun'la birlikte 9 baro başkanının katılımıyla yapıldı. Açılışta 'Stajyerlikten Başkanlığa Mücadele Mesleği Avukatlık' konulu panel gerçekleştirildi. Panelde baro başkanları, mesleki tecrübelerini ve önerilerini paylaştı.

Mersin Barosu Konferans Salonunda, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele; Altun'un yanısıra İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan, İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı ve Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan Aydın katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, binlerce yıllık geçmişi olan avukatlığın, günümüze kadar uzanan süreç içinde değişik tanımları yapıldığını hatırlatarak, mücadele ve dayanışma mesleği olduğuna vurgu yaptı. Yeşilboğaz, “Daha iyi bir gelecek istiyorsak, baro sizin yanınızda, siz de baronun yanında olup birlikte mücadele etmek zorundayız. Bir meslektaşınıza yapılan kötü davranışı, tüm meslektaşlarınıza ve mesleğe yapılan bir davranış olarak algılayın. Avukatlık mesleği, bana dokunmayan yılan bin yaşasın felsefesiyle asla yürümez. Mesleki sorunlarımıza, ülkemizin neresinde olursa olsun, bir meslektaşımıza yapılan hak ihlaline ve toplumsal sorunlara karşı, diğer barolarımızla birlikte mücadele ediyoruz. Sizlerin de bu mücadelenin içerisinde olmanız gerekiyor” dedi.

“SİYASİ İKTİDARIN ELİNİ YARGIDAN ÇEKTİRECEK, KÖKLÜ BİR YARGI REFORMU GEREKLİ”

Daha sonra konuşan konuk baro başkanları, hukuk sistemindeki sorunlara değindi. Yargı reformu stratejisinde, gerçek anlamda bir reform düşüncesi olmadığı görüşünde birleşen baro başkanları, yargıyı bağımsızlaştıracak, siyasi iktidarların elini yargının üstünden çektirecek köklü bir yargı reformunun olması gerektiğini ifade ettiler.

Anadolu Üniversitesi'nde görev yapan iki hukukçu akademisyenin, hukuksuzca iş akdine son verilip, yerlerine ilahiyatçıların atanmasını da kınayan baro başkanları, katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi'nin ve tüm faili meçhul cinayetlerin aydınlığa çıkarılmasını, kadın ve çocuk başta olma üzere, tüm insan hak ihlallerinin adalete kavuşmasını talep ettiler. Avukat haklarını daha iyi koruyan yeni bir Avukatlık Kanunu'na ihtiyaç olduğunu da belirten baro başkanları, arzuhalcilere ve sigorta aracılık bürolarına karşı idarecilerin de el atıp yaptırım uygulaması gerektiğini belirtti. Konuşmalarda ayrıca, yapay zekânın avukatlık mesleğini nereye götüreceği konusunda görüşler sunuldu. Baro pulu üzerinden stajyer avukatlara maddi kaynak oluşturulması yönünde öneride bulunduklarını belirten baro başkanları, ayrıca Adalet Bakanlığı'nın stajyer avukatların da, stajyer hakim-savcı gibi maaş alabilmesinin sağlanması gerektiğini ifade ettiler.

Baro başkanlarının stajyer avukatlara tavsiyeleri şöyleydi:

Sivil toplum örgütlerinde, baroların komisyon ve merkezlerinde çalışın. Toplumsal davaları takip edin. Avukatlık, sürekli kendisini geliştirmesi gereken bir meslektir. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, siyasetin içinde yer alın. Çünkü tüm sorunlar siyasetle çözülecektir. TBMM'de en çok temsilcisi olan meslek grubu avukatlardır. Meslek ilke ve etik kurallarına özen gösterin, örgütlü güç olun. Adaletin tesisi, hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma hakkı için örgütlü mücadele edin. İnsan haklarına, savunma mesleğine ve toplumsal sorunlara örgütlü bir şekilde sahip çıkın. Avukatlık mesleğinin bir yaşam biçimi olduğunu unutmayın. Müvekkilinizle kendinizi özdeşleştirmeyin. Erdem, dürüstlük ve vicdan, avukatlık mesleğinde çok önemli. Normlar okunduğu gibi uygulanmaz, normlara yorum katılarak uygulanmalı ve her çıkan normun amacını bilmek zorundasınız.

Programın sonunda Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu üyeleri ve Staj Eğitim Merkezi Başkanı Av. Kasım Kozanoğlu ile baro başkanlarına teşekkür plaketi verdi.

 

İlgili Fotoğraflar