AVUKAT GİRİŞİ

Aladağ yurt yangını davasında karar çıktı


Adana'nın Aladağ İlçesi'nde 11'i çocuk 12 kişinin yanarak hayatını kaybettiği tarikat yurdundaki yangınla ilgili davada üçüncü yılın sonunda karar çıktı. Bursa Barosu'nun yargılamanın ilk aşamasından itibaren takip ettiği davanın karar duruşmasında Bursa Barosu'nu Av. Fulya Öcal ve Av. Özge Kaya izledi. Davanın görüldüğü Kozan Ağır Ceza Mahkemesi, karar duruşmasında da baroların yinelediği katılma talebini reddetti.

En küçüğü 6 en büyüğü 13 yaşındaki 11 kız çocuğunun yanarak öldüğü davanın tutuksuz yargılanan sanıklarından yurt müdürü Cuma Ali Genç 11 yıl 1ay 10 gün, dernek başkanı İsmail Uğur 12 yıl 2 ay 20 gün, yurt müdür yardımcısı Mahmut Deniz 10 yıl, dernek yöneticisi sanıklar da 8 yıl 10 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıkların cezaları ölüme sebebiyet vermekten değil, görevi kötüye kullanma suçundan hükme bağlandı.

NE OLMUŞTU?

Aladağ'da, 29 Kasım 2016 günü Süleymancılar Cemaatine ait yurtta, elektrik panosundan çıkan yangında yanıcı özellikteki ahşap merdiven ve halı kaplama nedeniyle alevler yurdun üst katlarına çıkmış, yangın merdiveni kilitli olan binada eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç'in kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6'ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek ile 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ve Cennet Karataş yaşamını yitirmişti. 22 çocuk da yaralı olarak kurtulmuştu.

İlgili Fotoğraflar