AVUKAT GİRİŞİ

Avukatlara saldırıların vakayı adiye olmasına izin vermeyeceğiz!

Bir avukat daha ağır hakarete uğradı, darp edildi, işkenceye maruz kaldı. Hem de suçu önleme görevini üstlenmiş, üzerinde üniforma bulunan polislerce…

Antalya'da görev yapan Avukat Ahmed Buğra Çelik, Cumhuriyet Başsavcılığı'nda verdiği ifadeye göre 24 Ağustos 2019 gecesi saat 00.45'te aracıyla Antalya Muratpaşa Mahallesi'ndeki evinin önüne geldi. Araçtan inmeden telefonu çaldı. Nişanlısı, aynı zamanda meslektaşı aramıştı ve onunla konuşuyordu. Birden arabasının ön camını biri yumrukladı. Üniformalı bir polisti. “Araçtan in” dedi. Çelik, sebebini sordu. Memur, mahallede silah ateşlendiği ihbarı olduğunu, kendisinden şüphelendiğini bildirdi. Araçtan inen Çelik avukat kimliğini gösterdi ve “üzerimi ve aracımı arayabilirsiniz” dedi. Bunun üzerine polis memuru hakaret ve küfürler etmeye başladı. Sonradan iki polis memuru daha geldi ve üçü birden meslektaşımız Çelik'e ağza alınmayacak küfürler ederek yüzüne, karnına vurmaya başladılar. Zorla gözaltına alınan Ahmed Buğra Çelik, önce doktora ardından polis merkezine götürüldü. Bu sürede de hakaret ve küfürler devam etti. Polis merkezinde ise tamamen hayal ürünü bir olay yeri tutanağı imzalatılmaya çalışılan meslektaşımız Çelik üniformasına layık, görev ve sorumluluk bilincine sahip komiser yardımcısının olaya müdahalesi ile işkenceden ve baskıdan kurtuldu. Bilahare sevk edildiği Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden meslektaşımıza iş göremez raporu verildi.

Avukatlara saldırılar her geçen gün artıyor. Ancak bu saldırıların, hakaret ve işkencelerin vakayı adiyeye dönüşmesine asla izin vermeyeceğiz. Biliyoruz ki bütün bu saldırılar yurttaşların hak arama özgürlüğünü kısıtlama, “savunmasız yargı” ve “sindirilmiş toplum” yaratma çabalarının sonucudur.

Bu çabanın en etkili uygulayıcılarının kolluk gücü olduğunu, Antalya'da meslektaşımıza yapılan saldırı kanıtlamıştır. Ulusun vergileriyle ulusu koruma görevi verilen polis memurlarının bir vatandaşa, dahası kimliğini gösteren bir avukata haydutvari davranışı kabul edilebilir değildir. Hele bir hukuk devletinden bahsediyorsak…

Yakın zamanda İstanbul'da yine Cumhurbaşkanlığı korumalarınca işkence edilen ve mağdur olmasına karşın ev hapsi cezası verilen Avukat Sertuğ Sürenoğlu vakası gibi Antalya'da yaşanan bu vahim olay, kolluk güçlerinin avukatlara bakış açısının ne boyutlara geldiğini göstermektedir.

Meslektaşımız Ahmed Buğra Çelik'e saldıran 3 polis memuruna derhal görevden el çektirilmeli, Cumhuriyet Başsavcılığı da haklarında gerekli işlemleri yaparak hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını sağlamalıdır. Bursa Barosu olarak İçişleri Bakanlığı'nı ve ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçmeye çağırırken, meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Av. Gürkan ALTUN
Bursa Barosu Başkanı