AVUKAT GİRİŞİ

Avrupa Konseyi'nin HELP kursu (hukukçular için insan hakları eğitimi) başladı

Avrupa Konseyi ve Bursa Barosu işbirliğiyle “Türkiye'deki Göçmenlerin ve İnsan Ticareti Mağdurlarının İnsan Hakları Açısından Korunmasının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında düzenlenen “İltica ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi” başlıklı online HELP Kursu (Hukukçular İçin İnsan Hakları Eğitimi), Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun'un açılış konuşmasıyla başladı. Altun, 20 Ocak 2021 itibariyle ülke genelinde 3 milyon 646 bin kayıtlı Suriyeli mülteci bulunduğunu, bunların 178 bin 447'sinin Bursa'da yaşadığına dikkat çekerek, Bursa Barosu Adli Yardım Merkezi kapsamında 111 avukatın mülteci hukuku alanında çalıştığını söyledi.

Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı Cristian Urse ve Avrupa Konseyi HELP Birimi Başkanı Eva Pastrana'nın açılış konuşmalarından sonra da katılımcılar kendini tanıttı.

Avrupa Konseyi HELP Programında görevli Tetkik Hakimi Muhammed Taha Büyüktavşan'ın “HELP Programına Giriş ve HELP Platformunda Gezinme” başlığı altındaki konuşmasının ardından, kurs eğitmeni, hukukçu Gizem Üliç Karaağaçlı, “mülteciler hukuku ile ilgili yasal çerçeve” ve “İltica ve AİHS” başlıklı konuşmalar yaptı. Soru ve cevapların ardından kapanış konuşmasını da Avrupa Konseyi Proje Koordinatörü Könül Gasımova yaptı.

HELP Kursu'na katılım ilk aşamada sınırlı tutulmuş, Bursa Barosu üyesi avukatlardan 119 başvuru gelince katılımcıları belirlemek için kura çekilmişti. Ancak daha sonra başvuru yapan tüm avukatların katılması sağlandı.