AVUKAT GİRİŞİ

Tahir Elçi davası 5 yıl sonra ancak başladı, 3 Mart'a ertelendi!

Diyarbakır Barosu önceki başkanlarından Av. Tahir Elçi'nin 2015 yılında tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptığı sırada çıkan çatışmada öldürülmesine ilişkin tutuksuz sanık polisler S.T., F.T. ve M.S. ile firari PKK'lı terörist Uğur Yakışır'ın yargılandığı davanın ilk duruşması, Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanık polisler M.S., F.T. ile S.T.'nin “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi, terörist Yakışır'ın ise 2 polisi şehit etmek, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmaktan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet, Elçi'yi olası kastla öldürmekten 20 yıl, polis memuru S.T.'yi öldürmeye teşebbüsten 20 yıl, izinsiz silah bulundurmaktan 5 yıl olmak üzere toplam 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıl hapsi isteniyor.

İlk duruşma, Elçi ailesinin reddi hakim talebi Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce karar verilmek üzere 3 Mart 2021 tarihine ertelendi.

NASIL OLDU, NELER YAŞANDI?

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi'nin öldürülmesi birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Etkin bir soruşturma yapılmadığı gibi olay günü Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Üç kez olay yeri incelemesi yapılmak istendi ancak yapılmadı. 111 gün sonra yapılabilen olay yeri incelemesi sırasında ise sadece birkaç mermi çekirdeği bulundu. Jandarma kriminal tarafından manken ve maketler eşliğinde gerçekleştirilen olay yeri incelemesi sonucunda da Elçi'yi öldüren merminin hangi silahtan atılmış olduğunun tespitinin mümkün olmadığı belirtildi.

VİDEO KAYDINDA 13 SANİYELİK KESİNTİ!

Elçi'nin vurulduğu an ve o sırada sokakta yaşananlara ilişkin görüntü kayıtları incelendiğinde, Elçi'nin yaptığı basın açıklamasından itibaren kesintisiz bir şekilde kayıtta olan ancak Elçi'nin vurulma anını da içerecek şekilde 13 saniyelik bir kesinti olduğu tespit edildi. Yine olay yerinde bulunan Mardin Kebapevi isimli işyeri kamera kaydı ise cinayetten 2 yıl sonra 2017 yılında çözülebildi. Ancak bu işyerinin iç mekânını çeken 3 adet kamera kaydının sağlıklı görüntü içerdiği, dışarıda işlenen cinayete ilişkin herhangi bir görüntü içermediği, buna karşın dış mekânı cinayet anını çözebilecek açıda bulunan 4. kamera kaydının ise herhangi bir görüntü içermediği tespit edildi. Tahir Elçi cinayetinin soruşturması sırasında 2 başsavcı ve 4 savcı değişti.