AVUKAT GİRİŞİ

“Prof. Dr. Kayıhan Pala'nın yanındayız”

Covid_19 bilgilendirmesi nedeniyle hakkında soruşturma açılmıştı: “Prof. Dr. Kayıhan Pala'nın yanındayız”

Covıd-19 bilgilendirme çabaları nedeniyle Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'nce hakkında soruşturma açılan Prof. Dr. Kayıhan Pala, rektörlükte savunma yaparken yalnız değildi. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Bursa Tabip Odası ile çeşitli illerden tabip odalarının temsilcileri başta olmak üzere milletvekilleri, Bursa'daki akademik meslek odaları ile sendikaların başkan ve temsilcileri rektörlük önünde Pala'ya destek toplantısı yaptı. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun, Sayman Av. Aslı Evke Yetkin, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Sefer Bülent Yaylalı ve önceki dönem Baro Başkanları Av. Ali Arabacı ve Ekrem Demiröz de Prof. Pala'ya destek için Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü önündeydi.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Sinan Adıyaman tarafından yapılan basın açıklamasının ardından Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğüne gönderilen mektubu okudu.

Biyokütle santralına karşı mücadelede yanlarında olduğu Karaağız köylülerinin de Pala için desteğe geldiği Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü önünde katılımcılara hitaben konuşan Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, “Hepimiz burada çevre, sağlık, hukuk mücadelesi veriyoruz ama bizden fersah fersah ilerde mücadele veren doktorlarımız, akademisyenlerimiz var. Avukatlık Kanunumuz değişirken televizyonlarda isimlerinin başında avukat unvanı olan, gazeteci olan, doktor unvanı olan, çeşitli üniversitelerin akademisyen unvanlarını taşıyan birçok insan gördük. Avukatlık Kanunu'nu tartıştılar. Yeri geldi Libya Suriye krizlerini tartıştılar. İç Güvenlik Yasası'nı tartıştılar, dış güvenliğimizi tartıştılar, petrol yataklarını tartıştılar. En bildikleri alan pandemiydi herhalde, pandemiyi de tartıştılar. Bu arkadaşlar yaygın medyada gündem olan hemen hemen her şeyi tartıştılar. Ama biz gerçekte kendilerinin hangi alanda uzman olduklarını hiçbir zaman bilemedik. Bugün burada idari soruşturma altında olan ve şu an içeride ifade veren Prof. Dr. Kayıhan Pala dostumuz Halk Sağlığı Uzmanı… Konuşması gereken kişi. Akademisyenlerin konuşmasına alışık olmak zorundayız. Konuşmak zorundalar. Bilim insanları konuşmak zorunda. Susturdukları bir kesim var ve Kayıhan Pala ve arkadaşlarını da susturmak istiyorlar. Kayıhan Pala konuşmak zorunda. Aynen Sayın Bursa Valisi gibi… Sayın Bursa Valisi de sanırım 12 Haziran günü Bursa'da vaka sayısında yüzde 50 artış olduğunu ve bunun yüzde 50'sinin de Yıldırım'da olduğunu söyledi. Tedirginlik oldu. Ama önlem de aldılar. Bursa Valisi konuşmak zorundaydı bu konuda. Bursa Valisi konuşurken, görevi gereği yaptığını düşündü. Doğrudur. Elbette Kayıhan Pala da konuşmak zorunda. Konuşmazsa, açıklama yapmazsa, pandemiyle ilgili bilgi vermezse soruşturulması gerekirdi. Ama maalesef ülkemizde her şeyde olduğu gibi burada tersine ilerledi. Pandemi sürecinde akademisyenlerimiz, tıp adamlarımız hasta tedavi ediyorlar, aşı bulmaya çalışıyorlar, halkı bilgilendiriyorlar, bu uğurda ölüyorlar. İktidar da diyor ki, 'evet belki 24 saat esaslı çalışabilirsiniz, hastalanabilirsiniz, salgını ailenize bulaştırabilirsiniz ve hatta ölebilirsiniz, ama asla konuşamazsınız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu sebeple Kayıhan Hoca'nın yanındayız” dedi

İlgili Fotoğraflar