AVUKAT GİRİŞİ

Hukuk ve demokrasi şehitlerimiz Göral ve Aksoy'u andık

Bursa Barosu, 1979 ve 2017 yıllarında kaybettiği iki meslek şehidi Av. Cengiz Göral ve Av. Özgür Aksoy'u ölümlerinin yıldönümünde Gemlik Adliye Köyü ve Orhangazi Yeniköy'deki mezarları başında ayrı ayrı törenlerle andı.

Gemlik Belediyesi ile ortak düzenlenen törenlere Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun, yönetim kurulu üyeleri Av. Gonca Gülçin, Av. Yener Poroy ile önceki Bursa Barosu başkanı ve milletvekili Av. Yahya Şimşek, Av. İzzet Boğa, Av. Eralp Atabek ve Av. Baran Güneş katıldı.

Adliye Köyü'nde Av. Mehmet Cengiz Göral'ın mezarı başında düzenlenen törende konuşan, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Göral'ın 33 yıllık yaşamına ne kadar çok hukuk, adalet sığdırdığını ve nasıl güçlü bir kalemi olduğunu her yıl yapılan konuşmalarda daha iyi anladığını söyledi. Altun “Bizim için Cengiz Göral hukuk ve demokrasi şehidi. Bursa Barosu, başkan ve yönetimleri değişse de kurumsal kimliğiyle 42 yıldır onu anmaya devam ediyor. Genç kuşakların da Cengiz Göral'ı tanıması için son 3 yıldır hukuk alanında adına bir makale yarışması düzenliyoruz. Her yıl onlarca meslektaşımızı kaybederken neden Mehmet Cengiz Göral adına yarışma düzenlendiğini, 42 yıldır aksamaksızın neden anıldığını merak etmeli gençler” diye konuştu.

Göral'ın iyi bir hukukçu olduğunu, siyasetle de uğraştığını söyleyen Av. Yahya Şimşek, “Etibank Mahallesi'ndeki bir propaganda konuşması sırasında mevcut siyasi iktidar için 'Gidiyorlar! Öyle bir gidiyorlar ki, tıpkı düşman ordularının işgal ettikleri ülkelerden çekilirken yakıp yıkarak gittikleri gibi gidiyorlar. Ama gidiyorlar' dedi. Gittiler. Ama Cengiz'i de götürdüler” dedi.

Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Av. Mert Dimili, cesur, dirençli, hoşgörülü ve demokrasiyi savunan Cengiz Göral'ın yaktığı ışığın, meslektaşları ve demokrat insanların kalbinde yanmaya devam ettiğini söyledi.

Göral'ın yazıişleri müdürlüğünü ve yazarlığını yaptığı Gemlik Körfez Gazetesi sahibi Kadri Güler de önceki yıllarda olduğu gibi Cengiz Göral ile arkadaşlığını, mücadelelerini ve gazete yazılarından bahsetti.

Göral'ın mezarına karanfiller bırakan Bursa Barosu heyeti, Adliye Köyü'nden sonra Orhangazi Yeniköy'e gitti. 2017 yılında baktığı bir davanın tarafınca tüfekle vurulan Av. Özgür Aksoy'un mezarına Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun ve Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun çelenk bıraktı. Altun, Özgür Aksoy'un 44 yıllık yaşamında her şeyi aşkla yaptığını söyledi. Pişmanlıkları olmayan bir hukukçu ve dosttu. Adalet ve demokrasi uğruna savaştı. Mirasçısı olduğu kişi, yanında yattığı babası Av. Ali Aksoy, bu mücadeleleri kendisi de yaşamış olduğu için son derece iyi aktarmıştı Özgür'e… Şiiri, edebiyatı, hukukçuluğu babasından devraldı ve çok da güzel yaptı. Üzerine tiyatro koydu, çocukları koydu, sokağı koydu. Babasından aldığı mirası çoğalttı. Kardeşlerini, anne babasını, evlatlarını, eşini çok sevdi. Sevgi insanıydı. Hayalleri hiç bitmedi. Ama her biri gerçekleşiyor ve o da bizi izliyor. Kendisini saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz” diye konuştu.

Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan ise “Özgür'ü özlüyoruz. Onun hayallerini gerçekleştirme konusunda eksik kaldığımız anlar ve bu anlarda Özgür'ün kötü kötü baktığını düşündüğüm oluyor. Biliyoruz ki yeri dolmayacak” dedi.

Her iki anma töreninde de hukuk ve demokrasi şehitleri Cengiz Göral ve Özgür Aksoy için Kuran okundu, dua edildi, mezarlarına karanfiller bırakıldı.

İlgili Fotoğraflar