AVUKAT GİRİŞİ

“Elbet bir gün öleceğiz ama bu ölümler insan hatasıyla olmamalı”

Bursa Barosu Başkanı Altun, ülkemizde son iki haftada yaşanan olayları yorumladı

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, 7 avukatın ruhsat töreninde yaptığı konuşmada, son zamanlarda ülkemizin yaşadığı elim olayları sıraladı. Elazığ depremi, Suriye topraklarında verilen şehitler, Van'daki çığ faciası ve uçak kazasını hatırlatan Altun, depremden bahisle Türk toplumunun sıcağı sıcağına dayanışmaya örneği sergilediğini, olayın üzerinden birkaç gün geçince sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıldığını söyledi. Altun “Oysa orada 30-40 santim kar altında çadırlarda yaşam savaşı veren binlerce yurttaşımız var. Belik bugün karınları doyuyor, ısınıyorlar ama, yarın var. Belki kış uzun sürecek. O yüzden dayanışmanın süresini uzatmak ve sıcak tutmak zorundayız” dedi ve çarpıcı tespitlerde bulundu:

“Doğal felaketlerden ders almak ve doğayla inatlaşmamak zorundayız. Doğanın kurallarına rağmen, bilime rağmen, hukuka rağmen inşaatlar yapmamalı, köprüler, havaalanları inşa etmemeliyiz. Bilimi doğanın kurallarıyla yan yana getirip her şeyi buna uygun yapmak zorundayız. Elbette denizin üstüne de havaalanı yapılır, dağın tepesine de, belki bir bataklığa da yapılabilir. Ama bunun kuralları var, bilimi, var tekniği var.

Eğer kuleden size rüzgar ters yönden sert esiyor deniyorsa pisti pas geçmeniz gerektiğini bilecek teknik bilgi ve donanıma sahip olmanız gerekir ve pas geçmelisiniz. Sadece kendi hayatınız değil, 177 yolcunun hayatı da buna bağlı çünkü.

Eğer size yetkililer çığ düşme tehlikesi var, konvoyla yoldan gitmeyin tehlikeli olur dediklerinde siz de dönecek ve gitmeyeceksiniz. Kamu gücünü kullanarak yanınıza iş makinelerini alıp orada yeni bir rezonans yaratıp, milyonda bir ihtimal bile olsa ikinci bir çığı tetikleyen siz olmayacaksınız. Orada kendiniz dahil hiçbir insanın hayatını tehlikeye atamazsınız.

Uzmanlar tarafından buraya havaalanı yapılmaz deniyorsa bir kez daha düşüneceksiniz. Kuşların göç yollarından tutun da zeminin yapısına, esen rüzgarın yönüne hızına bakmak zorunda olduğunuzu bileceksiniz. Teknolojinin geldiği bu noktada, bu çağda bunları dikkate almak zorundayız. Yoksa doğum kadar ölüm de normal. Hepimiz bir gün öleceğiz. Ancak bu ölümler insan hatasıyla olmamalı.”

Bursa Barosu Başkanı Altun, doğanın kurallarını ve hukuku hiçe sayan uygulamalar karşısında avukatların dava açmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.