AVUKAT GİRİŞİ

DEĞERLİ MESLEKTAŞIMIZ;

Koronavirüs nedeniyle Bilim Kurulu'nun önerileri kapsamında;

Yargılama faaliyetlerinin yürütülmesinde herhangi bir soruna sebebiyet vermemek amacıyla aşağıdaki açıklamayı yapmak zorunlu olmuştur.

BURSA ADALET KOMİSYONU BAŞKANIMIZ İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞME UYARINCA MAHKEMELERE BİR TALİMAT VERİLMESİNİN SÖZKONUSU OLMADIĞINI, AMA HSK KARARI SONRASINDA HAKİMLERLE YAPILAN GÖRÜŞMELERDE GENEL EĞİLİMİN, HUKUK VE CEZA MAHKEMELERİNDE DURUŞMALARDA TUTUKLU İŞLERE YÖNELİK SORUŞTURMA VE KOVUŞTURMALAR İLE İVEDİ SAYILACAK DİĞER HUSUSLAR hariç olmak üzere;

1 Mahkemelerce ikinci bir karar alınana kadar, tarafların huzurunda DURUŞMA yapılmaması, talimat dosyaları dahil TANIK dinlenmemesi, yemin celselerinin ertelenmesi,

2 Duruşma günü önceden tayin edilmiş dosyalarda, tarafların yokluğunda ara kararların müzekkereler yazılarak yerine getirilmesi ve davaların bu şekilde yürütülmeye devam edilmesi,

3 Salgından önce, son duruşmaya katılmış olan veya mazeret bildirmiş taraflara, yeni duruşma gününün tebliğ edilmesi,

4 Karar aşamasında olan dosyalarda her iki tarafın birlikte ve açık talebi olması yokluklarında karar verilebilmesi,

5 Hastalık tehlikesinin azalması halinde, mahkemelerin yeni bir duyuru ile eski çalışma düzenine dönmesi şeklinde olduğu gözlemlenmiştir.

Ayrıca; Bu süreçte stajyer meslektaşlarımız için adliyelerde devam zorunluluğu aranmayacaktır. Meslektaşlarımız sadece mahkeme değişim günü bu değişimi sağlamak üzere adliyeye gelmelidir.

√Bağlı çalışan avukatlarla stajyerlerin de adliyelere gönderilmemesi konusunda hassas davranılması, yoğun çalışma temposunda olan ve istihdam edilenlerin fazla olduğu ofislerde de benzer önlemlerin alınması gerektiği hususları tavsiye edilmektedir. Bu bağlamda evden çalışılması da dahil olmak üzere, bağlı çalışan meslektaşlara ve stajyerlere bu süreçte izin verilmesinin çok önemli ve amaca uygun olacağı değerlendirilmektedir.

√ Duruşmaya giren meslektaşlarımızın da hijyen kuralları gereği kendi cübbelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Zorunlu hallerde tarafımızca temin edilecek cübbeler kişiye özel olarak verilecek ve geri alındıktan sonra dezenfeksiyon için kuru temizlemeye gönderilecektir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Coronavirüs (Covid-19) yönünden küresel risk seviyesinin “yüksekten”, “çok yüksek” seviyesine çıkartılması, ülkemizde hastalığın seyrinin ilerleme-yayılma süreci, hastalığın yüksek bulaşıcılığı ve aşısının ya da özel ilacının henüz geliştirilememiş olması sebebiyle insan sağlığına yönelik önemli bir tehdit olması, adliye ve mahkeme salonları gibi toplu alanlarda hastalığın yayılmasının daha hızlı ve kolay olabileceği hususları da dikkate alınarak, HSK ilanı birlikte değerlendirildiğinde;

Taraf vekillerinin tüm talep ve işlemlerini mümkün olduğu kadar UYAP ortamından yapmaları, karşı taraf vekili olan meslektaşları ile dayanışma içerisinde hareket etmeleri, zorunluluk halleri dışında duruşma açılması veya tanık dinlenmesi hususunda ısrarcı olunmaması rica olunur.

SERVİSLER KALDIRILDI

Gerek duruşmaların büyük oranda ertelenmiş olması ve gerekse virüsün solunum yolu ve yakın temas ile bulaşabileceği gerekçesi ile Adalet Sarayı ile BAM Yerleşkesi arasındaki servisler de 30 Mart tarihine kadar kaldırılmıştır.

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI

 

BURSA'DA DURUŞMALARA ARA VEREN MAHKEMELERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

(Yeni kararlar geldikçe liste güncellenmektedir)