AVUKAT GİRİŞİ

Yargıç, avukatın etek boyuna değil önündeki dosyaya bakmalı!

Bursa Barosu: Meslektaşımıza yönelen bu açık saldırı ve tacizi kınıyoruz

Yargı camiası bugün İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi yargıcının, davacı vekili avukatın etek boyu ile ilgili sözleri, çıkan tartışma ve bunların dava tutanağına yansıtılmasıyla sarsıldı.

Bursa Barosu Başkanlığı, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi'nde yaşananları ve cinsiyetçi ve tacizkar yaklaşımından ötürü yargıcı kınayan bir açıklama yaptı.

Açıklama aynen şöyle:

“Bugün (29.05.2019) İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi Yargıcı tarafından duruşma esnasında; davanın taraf avukatlarından olan kadın meslektaşımızın etek boyuna dair konuşmalar yapılmış, yazı işleri müdürü çağrılarak meslektaşımızın eteğinin fotoğrafı çektirilmeye çalışılmıştır. Duruşma yargıcının bu eylemleri, kabul edilemeyecek ölçüde cinsiyetçi, tacizkar ve kişilik haklarına saldırı mahiyetindedir.

Görevi, önüne gelen dava ile ilgili hukuka uygun ve adaletli olarak karar vermek olan bir yargıcın meslektaşlarımızın resmi kıyafeti olan cübbesinin içine giydiği kıyafeti ile ilgilenmesi ve bu eylemlerini tacize kadar vardırması asla kabul edilemez.

Meslektaşımıza yönelen bu açık saldırı ve tacizi kınıyoruz. Bu olay, son yıllarda bağımsız savunmayı temsil eden avukatlara yönelik olarak adeta sistematik bir hal alan saldırıların, ayrımcı ve cinsiyetçi yaklaşımların geldiği noktayı da göstermektedir. Bir yargıçta bulunması gereken özelliklere sahip olmadığı açık olan yargıç ile ilgili gereğinin yapılması için Hakimler ve Savcılar Kurulu'nu göreve davet ediyoruz. Kadın meslektaşımızın maruz kaldığı saldırı nedeniyle, her türlü hukuki mücadeleyi vereceğimizi, meslektaşımızın ve İstanbul Barosu'nun yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna duyuruyoruz.”