AVUKAT GİRİŞİ

Sivas katliamını unutmadık!

BASINA VE KAMUOYUNA

Bundan 28 yıl önce 2 Temmuz 1993 günü 4. Pir Sultan Abdal Anma etkinlikleri kapsamında Sivas'ta bulunan 33 aydınımız, gerici bir güruh tarafından katledilmiştir.

Binlerce kişi devletin tüm birimlerinin gözü önünde Madımak Otelini ateşe vermiş, 33 aydınımız ve 2 otel görevlisi yanarak can vermiştir.

Sivas katliamının üzerinden geçen 28 yıla rağmen acımız halen taze. Ne yazık ki aradan geçen zamanda olay aydınlatılmamış, katliamın asli failleri ile saldırıyı engellemeyen kamu görevlileri yargılanmamış, benzer katliamlardaki gibi bir cezasızlık politikası uygulanmıştır.

İnsanlığa karşı işlenen şuç kapsamında oluğu açık olan bu katliamın ardından açılan davada yargılananlara da hak ettikleri cezalar verilmediği gibi, insanlık dışı saldırının temelini oluşturan “kendisi gibi düşünmeyene ve yaşamayana, farklı inanç ve kültürlere hayat hakkı tanımayan“ anlayışla ve linç kültürüyle de hesaplaşılmamıştır.

Sivas Katliamı, Türkiye'nin aydınlığına, çağdaşlığa, demokrasiye, bir arada barış içinde yaşama iradesine yönelmiş bir saldırıdır.

28 yıl sonra bugün, kaybettiğimiz insanlarımızın acısını hala hissediyor, katliamı bir kez daha lanetliyoruz. Benzer acıların tekrar yaşanmamasının yolunun, insan hak ve özgürlüklerinin güvence altında olduğu, tüm farklılıklarımızla yurttaşlarımızın barış içinde yaşadığı demokratik, laik bir hukuk devleti olduğunu belirtiyor, Sivas Katliamı'nı unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Bursa Barosu Başkanlığı