AVUKAT GİRİŞİ

Meslektaşımız ofisine gitseydi o da öldürülecekti!

Bir türlü önlenemeyen, önlenmesinden çok kadınların maruz kaldığı taciz ve şiddeti haklı göstermeye çalışan politikalar sürerken, son vahşet dün Bilecik'te yaşandı. 23 yaşındaki Cemile Nur Acar, babası Abdullah Duman ile birlikte boşanma aşamasında olduğu eşi Onur Acar'ın pompalı tüfekli saldırısına uğramıştır. Onur Acar, önceden tasarlayarak, soğukkanlı bir şekilde eşi ve babasına 14 kez ateş etmiştir. Baba Abdullah Duman yaşamını yitirmiş, Cemile Nur Acar ise hastanede yaşam mücadelesi vermektedir. Olaydan sonra kaçan ancak kısa sürede yakalanan Onur Acar'ın ifadesinden, eşi ve kayınpederinin yanı sıra avukatları İlyas Geçgelen'i de öldürmeyi planladığı anlaşılmıştır. Sanığın ifadesinde “Avukatın bürosunda buluşup hepsini orada vuracaktım” dediği öğrenilmiştir.

Olaydan duyduğumuz üzüntü sonsuzdur. Eşini ve kayınpederini gözünü kırpmadan öldürmek için 14 kez ateş eden hastalıklı birine, savunma hakkının kutsallığından bahsetmek, avukatın baktığı davayla özdeş tutulmamasını gerektiğini anlatmak anlamsız kalabilir. Fakat, bu cinayetlerin son bulması için yapılması gerekenler konusunda kılını kıpırdatmayanlara söyleyecek çok sözümüz var.

Toplumun dönüşüme; bireylerin, herkesin yaşama ve istemediğine itiraz etme hakkı olduğuna inanmalarını sağlamaya, cinsiyet eşitliğini hayata geçirmeye yönelik topyekün bir programın gereksinimi ortadadır. Bunun başlangıcı, İstanbul Sözleşmesi hükümlerini yaşama geçirecek yasal düzenlemeler yanı sıra toplumsal zihniyeti değiştirecek eğitimlerin ilkokuldan başlayarak verilmesi zorunludur. Ne yazık ki bu tür olaylar ülkemizi giderek çağın gerisine itmektedir.

Bilecik'te yaşanan vahşetin kurbanı olan baba Abdullah Duman'a Allah'tan rahmet, hastanede yaşam mücadelesi veren Cemile Nur Acar'a acil şifa diliyoruz. Onur Acar'ın “anlaşmalı boşanma için ofise gelme” teklifini, rahatsız olduğunu söyleyip geri çevirerek olayın kurbanlarından biri olmaktan kurtulan meslektaşımız Av. İlyas Geçgelen'e de geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

 

Av. Gürkan ALTUN

Bursa Barosu Başkanı