AVUKAT GİRİŞİ

Diyarbakır'daki Adalet Nöbeti'nde konuşan Altun: Bizim için askerlik bitsin artık!

Her ay bir ilde düzenlenen Adalet Nöbeti, 2015 yılında Diyarbakır Barosu Başkanı iken öldürülen Av. Tahir Elçi için düzenlenen anma haftası nedeniyle Diyarbakır'da tutuldu. Nöbete, Diyarbakır, Adana, Ankara, Artvin, Antalya, Aydın, Batman, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin, Muş, Şırnak, Tunceli, Van ve Yalova'dan 18 baro destek verdi.

 

Diyarbakır'daki Tahir Elçi anma etkinlikleri ve Adalet Nöbeti'ne Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun ve Denetleme Kurulu Üyesi, Avukat Hakları Merkezi Başkanı Av. Buket Gülçin Özel de katıldı.

Bursa Barosu Başkanı Altun, Diyarbakır Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti'nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Adalet Nöbeti ateşinin ilk yandığı Bursa'dan, tüm meslektaşlarımın, bütün Bursalılar'ın selamıyla geldim. Diyarbakır'da, bir ay önce ya da bir ay sonra da adalet nöbeti tutabilirdik ama bugün olmasının anlamı, Tahir Başkanımızın ölüm yıldönümünde burada olmayı istedik. Tahir Başkan 4 yıl önce öldürülürken, sadece bir baro başkanı olarak öldürülmedi. Sadece bir avukat öldürülmedi. Sadece bir insan hakları savunucusu, barış elçisi öldürülmedi. Aynı zamanda umutlarımız, demokrasi, barış ve insan hakları konusundaki umudumuz öldürülmek istendi. Ama tersi oldu ve Tahir Başkan'la, O'nun anısıyla birlikte filizlenen umutlarımız, direnme gücümüz ve azmimiz gelişiyor.

Tahir Elçi soruşturmasında başladığımız yerde değiliz. Fersah fersah gerisindeyiz. Çünkü soruşturmanın başında adalete inancımız daha fazlaydı. Failler ve arkasındaki güçler bulunur diye umut ediyorduk. Ama zaman geçtikçe bunu da azalttılar. Zaman geçtikte, bu ülkenin aydınlık insanlarını hedef alan faili meçhul cinayetlere bir yenisini eklediler. Bu bilinci de bize yerleştirmeye çalıştılar. O yüzden daha da gerisindeyiz.”

Türkiye genelinde çevre katliamlarının yaşandığı yerleri de sayan Bursa Barosu Başkanı Altun, “Biz bu nöbetleri, adaletsizlik olan her yerde tuttuk. Sadece barış, demokrasi ve insanlar için adalet demedik. Doğa için de ve yaşayan tüm canlılar için de adalet istedik. Ama artık biz bu adalet nöbetlerini tutmak istemiyoruz. Bizim için bu askerlik bitsin artık. Her ay 12-1 nöbetinde başka bir ilde olmak istemiyoruz. Başka sebeplerle buralara gelmek istiyoruz. İnsan haklarını, demokrasinin güzelliğini anlatmak için gelmek istiyoruz. Diyarbakır, Mardin belediyelerinin konuğu olup, hukuk anlatmak istiyoruz. Ama insanlar gibi kurumlar da yok ediliyor bu coğrafyada… Bu adalet nöbetleri umarım Adana ve Antalya programından sonra biter. Umarım adalet umudumuz bir meşaleye döner ve yolumuzu aydınlatır” dedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ise “4 yıldır körler sağırlar oynanıyor. Toplanma ve gösteri özgürlüğü ortadan kalkmış. İfade, medya özgürlüğünde geriye düştük. Son yılda barış taleplerini dile getirmek yasaklandı. Seçme ve seçilme hakkı kağıt üzerinde kaldı. 50 yıllık ömrü olan baraj için 1200 yıllık tarih sular altında kaldı. Son 4 yılda yoksullaştık” dedi.

Elçi cinayetinin 4 yıldır aydınlatılamamasının yargı için utanç verici olduğunu söyleyen İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da, hukuk için direneceklerini dile getirirken, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, “Sanıyorlar ki vazgeçeceğiz, biat edeceğiz. Vazgeçmeyeceğiz biat etmeyeceğiz.  Barolar olarak mücadele edeceğiz hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

İlgili Fotoğraflar