AVUKAT GİRİŞİ

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun: “Atam izindeyiz, daima izinde kalacağız”

Bursa Barosu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 81. yıldönümünde Bursa Adalet Sarayı bahçesindeki Atatürk Anıtı önünde andı.

 

Bursa Barosu Yönetim Kurulu üyeleri ve avukatların katıldığı anma töreni, Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu an olan saat 09.05'te çalınan sirenler eşliğinde saygı duruşu ile başladı. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun'un, Yönetim Kurulu Genç Avukat Temsilcileri ile birlikte Anıta çelenk sunmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Altun, törene katılan meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmaya, “Atatürk'ün çocukları, Atatürk'ün bekçileri” diyerek başladı. “Biliyoruz ki, bu bedenler bu topraklarda yaşadıkça, bizler ve çocuklarımız, onların çocukları Atatürk'ü anmaya, anlamaya devam edecekler. Bu ülkede yurtseverler, Atatürkçüler her daim olacak. Elbette emperyalistler ve yerli işbirlikçileri, hainler de olacak. Onlar da kirli emellerini hayata geçirmek için çabalamaya devam edecekler. Geçenlerde kendine gazeteci diyen bir meczup Atatürk'e dil uzattı. Cumhuriyeti içki masalarında kurduğunu, öyle devrimleri, ilkeleri de olmadığını ifade eden yakışıksız cümleler sarf etti. Bursa Barosu da pek çok kurum gibi bu şahıs hakkında suç duyurusunda bulundu. Şimdiye kadar olduğu gibi Bursa Barosu ve Atatürk Araştırmaları Komisyonumuz bu meczuplarla ilgili gerekeni yapacak ve adli işlemlerin takipçisi olacak” diyen Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun şöyle devam etti:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bize, kendi bedeninin bir gün toprak olacağını, ama Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalacağını söylemişti. Biz de cumhuriyetimizin dimdik ayakta ve güçlü temellerinin olmasının verdiği sonsuz huzura rağmen O'nu kaybedişimizin acısını bir an bile yüreğimizden, belleğimizden eksiltmedik. Fakat biliyoruz ki her 10 Kasım, Ulu Önder Atatürk'ü sadece anma değil anlama günüdür. Bizler O'nsuz geçen her ana yüzünü görmekten ziyade fikirlerini ve duygularını anlıyor, yüreğimizin en derin yerinde hissediyoruz. O'nun bu topluma kazandırdığı kurumların başında gelen Diyanet İşleri Başkanlığı ve O'nun hatırasına saygı göstermeyen kimi marjinalleşmiş yapılara da bu vesileyle seslenmek istiyoruz. Tarihimize yönelik hatalarınız toplum belleğinden silinmeyecektir. Gerek Ulu Önder'in hatırasına saygısızlık edenlerin, gerekse emperyalistler, yerli işbirlikçileri ve hıyanet içerisinde olan gafillerin iyi anlaması gerekir ki Türkiye Cumhuriyeti tarih boyunca laik ve demokratik hukuk devletine kast eden her şerden Atatürk'ün fikir ve ilkeleriyle kurtulmasını bilmiştir. Bundan sonra da tarihin tüm zorlu dönemeçlerinde önümüzü yine Atatürk'ün fikir ve ilkeleri aydınlatacaktır. İşte bu yüzden ölümünün 81. yılında O'na duyduğumuz özlemi tarif edebilmemiz imkansızdır. O, ulusumuza ve mazlum uluslara yol göstermiş, yön çizmiştir. Ulusumuza ve mazlum uluslara başsağlığı diliyor, ülkemizin ve dünya tarihinin gördüğü en büyük devlet adamlarından biri olan Ulu Önderimizi özlemle, minnetle, rahmetle ve derin saygıyla yad ediyoruz. Atam izindeyiz ve daima izinde kalacağız.”

İlgili Fotoğraflar