AVUKAT GİRİŞİ

BASIN AÇIKLAMASI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen bir soruşturma kapsamında, “Demokratik Toplum Kongresi binasında farklı tarihlerde yapılan aramalarda elde edilen fiziki ve dijital dokümanlarda isimlerinin bulunduğu” iddiasıyla 24 meslektaşımız, 20 Kasım 2020 günü sabaha karşı evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınmıştır. Akşam olmadan da 22'si salıverilmiştir.

Diyarbakır'da sivil toplum örgütlerini de kapsayan söz konusu soruşturma çerçevesinde özellikle meslektaşlarımıza yönelik operasyon göstermiştir ki, yargının kurucu unsuru olan savunmanın temsilcilerine yönelik baskı ve yıldırma politikası devam etmektedir.

Gözaltı işlemine dayanak yapılan söz konusu belgelerin “Diyarbakır'da yapılan yerel ve genel seçimlerde il veya ilçelerde görev alan avukatların isimlerinin yer aldığı liste” olduğu açıklanmıştır. Demokratik bir görev olan sandık görevinin soruşturma konusu yapılması kabul edilemez.

Ayrıca; Savunmanın temel bir hak olduğundan hareketle, herhangi bir suçtan şüpheli, sanık ya da hükümlü olan kişiyi savunan avukat, o suçun ortağı ya da faili olarak görülemez, görülmemelidir.

Yargı bağımsızlığı, hukuk reformu gibi ışıltılı sözlerin sarf edildiği bu günlerde Diyarbakır'da gerçekleştirilen bu operasyon, kişi özgürlüğü ve güvenliği ile hukuk güvenliğini ortadan kaldıran bu hukuk dışı operasyon, aynı zamanda savunma güvenliğine yönelik açık bir tehdittir.

Siyasi iradenin temsilcilerinin ağzından adeta bal damlar gibi dökülen demokrasi, hukukun üstünlüğü ve adalet kavramlarının gerçek anlamda hayata geçirilmesi, ülkemize her açıdan en çok gereken barış, huzur ve güvenin temeli olacaktır.

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI