AVUKAT GİRİŞİ

Barosu'ndan, Peker videoları ve adı geçenler hakkında suç duyurusu

Bursa Barosu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in youtube kanalı ve twitter hesaplarında yaptığı yayınlar ve bu yayınlara karşı muhatapların verdiği yanıtlarda adı geçenler ve diğer tüm ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu. Bursa Barosu Başkanlığı'nca yapılan suç duyurusunda, söz konusu kişilerin üzerlerine atılı suçlardan soruşturma yapılması istendi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri önceki bakanlarından Mehmet Ağar, halen Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Tolga Ağar, eski başbakan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım, eski asker Korkut Eken, gazeteciler Hadi Özışık, Süleyman Özışık, İçişleri Bakanı Soylu'nun akrabası Sadık Soylu, Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker, Reşat Fazlıoğlu ile Peker'in video ve twitter paylaşımlarında adı geçen ve soruşturma sırasında tespit edilecek tüm kişileri kapsayan suç duyurusu dilekçesinde söyle denildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ve Ceza Muhakemesi Kanununun Cumhuriyet Savcılarına verdiği ve yüklediği görev sebebiyle aynı zamanda lekelenmeme hakkının ve aklanma hakkının da derhal sağlanması için soruşturmanın ivedilikle ve etkin şekilde yapılmasını; yapılacak etkin soruşturma sonucunda CMK170/2 gereği yeterli şüphe bulunması halinde kamu davası açılmasını talep ederiz.”

Dilekçede, suç örgütü lideri Peker'in yayınladığı videoların internet linkleri ile videoların hangi dakika ve saniyesinde suç iddiasında bulunulduğu tek tek sıralandı ve şöyle devam edildi:

“Tüm bu söz konusu videolar, paylaşımlar, röportajlar ve haberlerde; devletin eski ve yeni yöneticilerinin makamlarının getirdiği koruma ile illegal yapılarla birlikte hareket ettikleri ve birçok suç işledikleri iddia edilmektedir. İleri sürülen iddialar yer, zaman, kişi bağlantıları kurularak ileri sürülmekte, Türkiye Cumhuriyeti savcılarının derhal ve ivedilikle soruşturma yapmasını gerektirecek düzeyde oldukça vahim ve ciddi iddialardır.

Söz konusu videolar ve paylaşımlarda uluslararası suç şebekeleriyle bağlantısı olan devlet görevlileri ve yakınlarının varlığına işaret edilmektedir.

Söz konusu videolar ve paylaşımlarda yer alan hususların bir kısmı bizzat şüpheli Sedat Peker'in beyanına göre ya kendisi tarafından bizzat gerçekleştirilen ya da örgüt içerisindeki konumu ve ilişkileri sebebiyle bildiğini ileri sürdüğü hususlardır. Yani anlatımlarına göre Sedat Peker tarif ettiği örgütün üyesi olarak eylemlerde ya doğrudan fail, azmettiren ya da tanık konumundadır. Bu nedenle de beyanlarda geçen hususların ayrıntılı bir araştırmaya tabi tutulması şarttır.

Tüm bu ciddi ve vahim iddialar Türk Milleti adına vazife yapan yargının soruşturma makamı olan sayın Cumhuriyet Başsavcılığınca ivedilikle araştırılmalı, beyanlarda ismi geçen kişilerin aralarındaki irtibatı ortaya çıkaracak biçimde iletişimin tespiti işlemleri yapılmalı, uçuş kayıtları, gittikleri ülkelerdeki faaliyetleri incelenmeli söz konusu iddialar ile örtüşüp örtüşmediği ortaya çıkarılmalıdır.”