AVUKAT GİRİŞİ

ATATÜRK'E YÖNELİK HAKARETLER CEZASIZ BIRAKILMAMALIDIR

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik hakaretlere hemen her gün yeni birisinin eklenmesi, üstelik bu hakaretlerin devlet memuru statüsündeki imam-hatipler tarafından yapılması düşündürücüdür.

Düzce Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu'nun, cuma vaazında Filistin olayları üzerinden Yahudiliğe değinirken Selanik göçmenlerine yönelik “Yüzde 90'ı Sabetayist. Ne demek Sabetayist? Müslümanlığa girmiş gözüken Yahudiler. Aslında Müslüman değil. İstanbul'da Gezi olaylarında otellerinde insanları barındıran kimdi? Gene Yahudiler idi” dediğini öğrendik.

Önceki gün Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii eski İmam Hatibi Mustafa Demirkan'ın, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi”ni tamamlayan 136 öğrencinin töreninde söyledikleri ise tam anlamıyla provokasyondu.

Ayasofya'daki programda Demirkan'ın “Bu ve bu gibi mabedler, mabed olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir... Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma...” demesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e “zalim ve kafir” demekti.

Bursa Barosu, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okuyan ve hakaret eden, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din kisvesi altında toplumu kutuplaştırmaya çalışan sözde imam hatipler ve müftü hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunacaktır.

Milletimizin sokağa dökülüp kaos yaratılması için bilinçli olarak görevlendirildiğine inandığımız bu provokatörlerin hak ettiği cezayı almaları için yargı derhal ve duraksamadan harekete geçmelidir. Bu tip provokatif söylemlerde bulunan kişilere itibar kazandırılmaması için bu yönde bir siyasi iradenin de ortaya konulması zorunludur.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Bursa Barosu Başkanlığı