AVUKAT GİRİŞİ

Ata'mızı özlemle andık!

 

 

Bursa Barosu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 82. yıldönümünde, Bursa Adalet Sarayı bahçesindeki anıtı önünde özlem ve saygıyla andı.

Anma töreni, Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun'un anıta çelenk sunması ile başladı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde kent genelinde çalınan sirenler eşliğinde saygı duruşuna başlandı. Törene katılan Bursa Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, avukatlar, adliye personeli ve vatandaşlar, 1 dakika boyunca Ulu Önder'e saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından meslektaşlarına hitaben konuşan Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun, Atatürk'ün mirasını ve kutlu mücadelesini değersizleştirmeye çalışan emperyalistler ve işbirlikçilerinin, kendilerini Mustafa Kemal Atatürk'ün özgür, tam bağımsız ve muasır medeniyetin üstüne çıkma hedefinden bizleri hiçbir zaman saptıramayacaklarını söyledi.

Öztosun şöyle konuştu:

“Benim naçiz vücudum elbet toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır' diyerek kurduğu Cumhuriyetin varlığını kendine değil Cumhuriyetin kuruluş değerlerine bağlayan büyük Atatürk, fikirlerin ölmezliğini bilerek en önce fikirlerini ve Cumhuriyet değerlerinde vücut bulan muasır medeniyetin üstüne çıkma hedefini bizlere miras olarak bırakmıştır.

Atatürk bize bu mirası bırakırken yalnızca bu topraklarda bir devri kapatmamıştır. Mazlum ve tutsak devletler ve uluslara da vazgeçilmez bir reçete bırakmıştır. Bu da dünya ulusları için özgürlük ve tam bağımsızlık reçetesidir.

Ancak son yıllarda tüm dünya ulusları için de örnek olan Atatürk'ün mirasını ve kutlu mücadelesini değersizleştirmeye çalışıp bizi parçalamaya çalışan emperyalizmle işbirliği içindeki karanlık yapılar ve bunun yerli işbirlikçilerinin saldırıları peyda olmuştur. Ama bu yapılar ne yaparlarsa yapsınlar Mustafa Kemal Atatürk'ün özgür, tam bağımsız ve muasır medeniyetin üstüne çıkma hedefinden bizleri hiçbir zaman saptıramayacaklardır.

Çünkü Atatürk; milletimizin kadınlı erkekli varoluş mücadelesinin daimi önderidir. Bize sürekli ilham veren devrimleriyle; her zaman umut, her zaman barış dolu bir istikbal vadeden, okula giden kız çocuklarının gülüşünde aydınlık fikirlerinin ve düşlerinin yansımasını gördüğümüz, Cumhuriyetimizin aklı ve kalbidir.

Çünkü Atatürk; Ülkemizin üzerine çöken tüm karanlıkları göz kamaştıran ışıklarla her daim delen yıldızımızdır.

Aziz Atatürk; Bursa Barosu avukatları olarak; cehaletten ve buna bağlı yaratılan iklimlerden bilim, sevgi, sanat, kültür ve toplumsal birlik üretilemeyeceğini ve en çok bununla mücadele etmemiz gerektiğini biliyor, Cumhuriyete, devrimlerine ve hukukun üstünlüğüne sadakatla bağlı olarak bugün yine 'Hak kuvvetten üstündür' demeye devam ediyoruz. Aziz ruhun şad olsun.”

İlgili Fotoğraflar