AVUKAT GİRİŞİ

Adana Barosu Başkanı'nın da aralarında bulunduğu 63 kişiye hapis cezası verilmesi kabul edilemez


Ankara Güvenpark'ta 2016 yılında yaşanan bombalı saldırıyla ilgili olarak Adana'da basın açıklaması yapmak isterken polisin orantısız güç kullanmasına ve saldırısına maruz kalan Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük ve önceki başkan Av. Mengücek Gazi Çıtırık'ın da aralarında bulunduğu sendika üyesi, siyasi parti yöneticisi ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sanık olarak yargılandıkları davada 63 sanığa “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet” suçlamasıyla hapis cezası verilmiştir.

Terörü protesto etmek isterken sanık durumuna düşen Adana Barosu Başkanı Sayın Küçük ve önceki Başkan Sayın Çıtırık başta olmak üzere 63 yurttaşa verilen ceza, çağdaş, demokratik bir toplumun vazgeçilmezi olan düşünce, ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü hakkının ihlali anlamına gelmektedir.

Anayasa'ya göre herkesin, önceden izin almaksızın, şiddet içermeyen, barışçıl amaçlarla yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Bu hak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde de yerini bulmuştur.

Oysa, bir terör saldırısını protesto etmek amacıyla yapılmak istenen basın açıklamasına önayak olması gereken devletin, tam tersine kolluk gücü eliyle yurttaşları, şiddet uygulayarak sanık sandalyesine oturtması, yargının da hukuksuz bir şekilde cezalandırması kabul edilemez.

Adanalı meslektaşlarımızın mahkumiyet kararını taşıdıkları Bölge Adliye Mahkemesi'nin, hukuka uygun adil bir karar vereceğine inanmaktayız.

Kamuoyuna duyurulur.

 

Bursa Barosu Başkanlığı