AVUKAT GİRİŞİ

Av. Çelik “Sokrates'tan günümüze savunma ve savunma mesleği”ni anlattı

Bursa Barosu'nun Meslekte İz Bırakanlar söyleşilerinin dördüncüsü gerçekleştirildi

 


Bursa Barosu'nun ağırlık olarak stajyer avukatlar için düzenlediği “Meslekte İz Bırakanlar” başlıklı söyleşi dizisinin dördüncüsünde konuk Denizli Barosu'ndan Av. Adil Giray Çelik oldu.

Avukatlık mesleği ile ilgili kitapları ve çok sayıda makalesi bulunan Çelik, çeşitli barolarda ve çok sayıda üniversitenin hukuk fakültelerinde savunma mesleğine ilişkin konferanslar veren Çelik, Bursa'da da “Sokrates'tan bu yana savunma ve savunma mesleği” başlıklı bir sunum yaptı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Üyesi Av. Asude Şenol, önceki dönem yönetim kurulu üyesi Av. Ali Arabacı, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun ve yönetim kurulu üyeleriyle stajyer avukatların izlediği söyleşide Av. Adil Giray Çelik, avukatlık mesleğinin doğuşundan günümüze gelişimini ve bazı durumlarda gerilemesini çarpıcı örneklerle özetledi. Bir kısım meslektaşının avukat cübbesini hoyratça kullandığını, oysa cübbenin sadece vekillik durumunda adliye sınırları içinde giyilmesi gerektiğini ifade eden Çelik, “Uğruna şehitler verdiğimiz bu cübbenin değerini bilin” dedi.

Her birinin orijinalinin müze gibi kullandığı ofisinde bulunduğu söylediği tarihi belge ve fotoğraflarla hukuk eğitimi, avukatlık mesleği ve tarihe damga vuran yargı kararlarına ilişkin dikkat çekici, bir o kadar da duygusal bir anlatım yapan Av. Adil Giray Çelik sunumunda, meslek şehitlerinin de fotoğraflarını gösterdi.

Çelik, sunumunu Amerikalı Avukat Luis Land'ın “Ben Avukatım” şiiriyle tamamladı. Programın sonunda Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Av. Adil Giray Çelik'e plaket verdi.

İlgili Fotoğraflar